top of page
Відбиток у світовій науці

 Науковий доробок В.І. Вернадського важко переоцінити. Дослідники його внеску вказують на більш ніж 400 значних наукових робіт з мінералогії (100), геохімії (50), біогеохімії (70), радіогеології (21), кристалографії (29), ґрунтознавства (14), корисних копалин, історії науки (43) та інших загальних наукових питань. Деякі з них побачили світ через багато років по його смерті.

 Після смерті Вернадського, у 1945 році, в журналі "American Scientist" вийшла його стаття "Біосфера і ноосфера", яка викликала великий резонанс серед учених.

 У працях Вернадського визначений ряд конкретних умов, необхідних для становлення та існування ноосфери:

  1. заселення людиною всієї планети;

  2. різке перетворення засобів зв'язку та обміну між різними країнами;

  3. посилення зв'язків, у тому числі політичних, між всіма державами Землі;

  4. перевага геологічної ролі людини над іншими геологічними процесами, що протікають у біосфері;

  5. розширення меж біосфери та вихід у Космос;

  6. відкриття нових джерел енергії;

  7. рівність людей всіх рас та релігій,

  8. підвищення ролі народних мас у вирішенні питань зовнішньої та внутрішньої політики;

  9. свобода наукової думки і наукового пошуку від тиску релігійних, філософських і політичних побудов та створення в суспільному та державному ладі умов, сприятливих для вільної наукової думки;

  10. підняття добробуту трудящих, створення реальної можливості не допустити недоїдання і голоду, злиднів і послабити вплив хвороб;

  11. розумне перетворення первинної природи Землі з метою зробити її здатною задовольнити всі матеріальні, естетичні і духовні потреби чисельно зростаючого населення;

  12. виключення війн з життя суспільства.

 Останню умову В. І. Вернадський вважав особливо важливим для створення та існування ноосфери.

 Ще близько сотень робіт зберігаються в рукописних фондах і чекають на видання.

 У грудні 2012 р. з’явився 5-й том вибраних наукових праць В.І. Вернадського, присвячений його мінералогічній спадщині. У ньому, крім передмови, вміщено праці В.І. Вернадського, які включають п’ять розділів:

  1. Опыт описательной минералогии.

  2. История минералов земной коры.

  3. Введение к книге "Земные силикаты".

  4. Алюмосиликаты и их аналоги.

  5. Задачи минералогии в нашей стране (1917–1927),

а також виділено шостий розділ "Мінералогічна спадщина В.І. Вернадського в епістолярному жанрі" й наукові коментарі.

 Окрім цього, В.І. Вернадський залишив у спадок нащадкам щоденники, бібліографічні записи, офіційні та приватні листи, у яких він торкається різних наукових проблем.

 Свої роздуми та ідеї, над якими працював, він фіксував у щоденнику. Але найповніше його особистість розкривається у листах (приватних та офіційних). У них видно, як змінюються його наукові, політичні, громадські погляди, як він еволюціонує, як вболіває за науку та її майбутнє, переймається варварською експлуатацією природних ресурсів.

 В архіві В. Вернадського зберігаються понад 2000 кореспонденцій. Він листувався з багатьма відомими вченими, діячами культури того часу, але найактивнішим було листування В. Вернадського з ученими, з якими його пов’язувала тісна праця в наукових і навчальних установах (В.В. Докучаєв, Б.Л. Лічков, О.Є. Ферсман, Д.П. Григор’єв). Найчисельнішим є листування є до: Б.Л. Лічкова (дві книги) і О.Є. Ферсмана (одна книга). Проте найбільше ідей, у тому числі мінералогічних, роздумів про роль і завдання науки викладено в листах до Наталії Єгорівни – дружини вченого (п’ять книг). Їй описує Вернадський свої враження від огляду мінералогічних колекцій геологічних музеїв Європи, їй висловлює своє захоплення організацією роботи в західних університетах, з гіркотою згадує бюрократичні перепони в Росії, з нею радиться щодо вибору теми магістерської роботи, їй першій повідомляє про оцінку роботи міжнародних геологічних конгресів, у яких брав участь, про успіхи та невдачі експедиційних буднів.

  У шостому розділі п’ятого тому вибраних праць Вернадського зібрані цитати листувань (> 380), поділених за принципом головної проблематики, якої торкався вчений:

1. Про мінералогію і кристалографію, мінерали, кристали та елементний склад мінералів, воду і гази, геохімію ізотопів, симетрію і дисиметрію, синтез мінералів – 108 цитат.

2. Про геологію, метеорити як космічне тіло, енергію Землі, розсіювання хімічних елементів, біосферу, різницю між живою і неживою природою – 63 цитати.

3. Про методологію пізнання, методи і методики досліджень – 86 цитат.

4. Про організацію науки і наукових досліджень – 63 цитати.

5. Про підготовку дисертацій, роботу з рукописами, видавничу справу – 19 цитат.

6. Про викладання геологічних дисциплін, роботу з молоддю, вимоги до підготовки кадрів, вибори до академії – 12 цитат.

7. Про збереження мінералогічних колекцій, охорону земних надр і дбайливіше ставлення до природи – 12 цитат.

8. Про ставлення влади до науки і науки до влади, про науковий патріотизм і націоналізм у науці – 22 цитати.

 Звичайно, що наведені в цитатах висловлювання видатного вченого сприймаються сьогодні по-різному. І, мабуть, справедливо відзначать, що деякі з висловлювань здаються наївними, а в деяких впізнаємо такі ідеї, які випередили хід часу більш, ніж на сторіччя. Зокрема Борис Леонідович Лічков, з іменем якого пов’язана найбільша кількість листувань серед колег та учнів В. Вернадського, відзначає величезне багатство ідей ученого й пише: "Приємно це усвідомлювати, що 45 років назад Ви (Вернадський) так випередили думку свого часу, що її хід не догнав Вас до цих пір. Це теж саме, що й у випадку з Є.С. Федоровим і його школою, стосовно яких Ви так яскраво написали, що наука їх до цих пір не догнала також".

 У листуваннях із Б.Л. Лічковим є туга Вернадського за Україною, Києвом, українською Академією наук: "Весь час багато думав і про Вас і про Київ"; "І дорогий мені Київ, і київські учені, центри весь час мені близькі"; "Жахливо хочу потрапити до Києва!.. Мені дорога всіляка вісточка про наукову роботу в Києві та в Україні" (Переписка В.И. Вернадського с Б.Л. Личковым. М.: Наука, 1979, С. 30, 31, 35).

IMG-b14e3de648859c3126bbfc027050ae9d-V.jpg

Твори Володимира Івановича Вернадського

"Ще багато років доведеться потрудитися і його учням й історикам природознавства, щоб виявити основні шляхи його наукової творчості, розгадати складні, ще не зрозумілі побудови його тексту. Це завдання лежить на майбутніх поколіннях."

                                             О.Є. Ферсман, учень, послідовник, видатний вчений

1. В. І. Вернадський і Україна: з листування. У 2 кн. Кн. 1 : А-І / упоряд.: С. М. Кіржаєв [та ін.], ред. А. Г. Загородній [та ін.] ; Національна академія наук України [та ін.]. – Київ, 2018. – 568 с. : фото.

2. В. І. Вернадський і Україна: з листування. У 2 кн. Кн. 2 : К-Я. Офіційне. Родинне / упоряд.: С. М. Кіржаєв [та ін.], ред. А. Г. Загородній [та ін.] ; Національна академія наук України [та ін.]. – Київ, 2019. – 1037 с. : фото.

3. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Володимир Іванович Вернадський і Україна. Т. 1 : Володимир Іванович Вернадський і Україна. Кн. 1 : Науково-організаційна діяльність (1918-1921) / ред. А. С. Онищенко, уклад. О. С. Онищенко ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Друкарня НБУВ, 2011. – 698 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

4. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Володимир Іванович Вернадський і Україна. Т. 1 : Володимир Іванович Вернадський і Україна. Кн. 2 : Вибрані праці / ред. А. С. Онищенко, уклад. О. С. Онищенко ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В.І. ВВернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Друкарня НБУВ, 2011. – 583 с. – (Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського).

5. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 2 : Володимир Іванович Вернадський. Листування з українськими вченими.

Кн. 1 : Листування А-Г / ред. А. С. Онищенко, уклад. О. С. Онищенко ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Інтертехнодрук, 2011. – 823 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

6. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 2 : Володимир Іванович Вернадський. Листування з українськими вченими.

Кн. 2 : Листування А-Г, ч. 1 : Д-Н / ред. А. С. Онищенко, уклад. О. С. Онищенко ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка

В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Інтертехнодрук, 2012. – 741 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

7. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 2 : Володимир Іванович Вернадський. Листування з українськими вченими.

Кн. 2 : Листування А-Г, ч. 2 : О-Я / ред. А. С. Онищенко, уклад. О. С. Онищенко ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка

В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Інтертехнодрук, 2012. – 691 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

8. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 3 : Хімічна будова біосфери землі та її оточення / ред. С. В. Волков [та ін.], уклад. Л. С. Лисюк [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Ін-т загальної та неорганічної хімії імені В. І. Вернадського. – Київ : Фоліант, 2012. – 665 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

9. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 4 : Геохімія живої речовини. Кн. 1 / ред. І. А. Акімов [та ін.], уклад. І. А. Акімов

[та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Ін-т зоології ім. І. І. Шмальгаузена, Ін-т геохімії навколишнього середовища. – Київ : Велес, 2012. – 503 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

10. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 4 : Геохімія живої речовини. Кн. 2 / ред. Е. В. Соботович [та ін.], уклад.

І. А. Акімов [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Ін-т зоології ім. Шмальгаузена, Ін-т геохімії навколишнього середовища. – Київ : Велес, 2012. – 575 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

11. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 5 : Мінералогічна спадщина Володимира Івановича Вернадського / НАН України, Коміс. з наук. спадщини акад. В. І. Вернадського, Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення ; [уклад.: Г. О. Кульчицька та ін.] ; редкол.: Б. Є. Патон (голова) [та ін.]. — Київ : [б. в.], 2012. — 828, [4] с.

12. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 6 : Історія природних вод. Кн. 1 : Водневисті мінерали / ред. В. М. Шестопалов

[та ін.], уклад. В. М. Шестопалов [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Ін-т геологічних наук. – Київ : Фоліант, 2012. – 753 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

13. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 6 : Історія природних вод. Кн. 2 : Досвід гідрохімії і геохімії вод землі. Статті. Коментарі / ред. В. М. Шестопалов [та ін.], уклад. В. М. Шестопалов [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка

В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т геологічних наук. – Київ : Фоліант, 2012. – [434] с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

14. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 7 : Праці з геохімії та радіогеології. Кн. 1 / ред. Е. В. Соботович [та ін.], уклад.

Е. В. Соботович [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Ін-т геохімії навколишнього середовища. – Київ : Фенікс, 2012. – 821 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

15. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 7 : Праці з геохімії та радіогеології. Кн. 2 / ред. Е. В. Соботович [та ін.], уклад.

Е. В. Соботович [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Ін-т геохімії навколишнього середовища. – Київ : Фенікс, 2012. – 665 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

16. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 8 : Праці з історії, філософії та організації науки / ред. А. С. Онищенко [та ін.], уклад. О. С. Онищенко [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім.

В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Фенікс, 2012. – 657 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

17. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 9 : Володимир Іванович Вернадський. Щоденники (1917-1921) / ред.

А. С. Онищенко [та ін.], уклад. О. С. Онищенко [та ін.] ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Інтертехнодрук, 2011. – 327 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

18. Вибрані наукові праці академіка В. І. Вернадського. Т. 10 : Бібліографія праць В. І. Вернадського. Література про життя та діяльність / ред. А. С. Онищенко, уклад. О. С. Онищенко ; НАН України, Комісія з наук. спадщини академіка В. І. Вернадського, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т історії України. – Київ : Інтертехнодрук, 2012. – 603 с. – (Вибрані наукові праці В. І. Вернадського).

19. Вернадський В. І. Вибрані праці / В. І. Вернадський. – Київ : Наукова думка, 1969. – 437 с.

bottom of page