top of page
01_ExHhTLq.webp

М. В. Гоголь досі залишається нерозгаданою загадкою. Його переслідувала містика, і після його смерті залишилося більше запитань, ніж відповідей. Вони дозволяють поглянути на творчість улюбленого письменника із зовсім іншого боку, спробувати пояснити якісь протиріччя, невідповідності та побачити його не ідолом, а простою, неймовірно тонкою і талановитою людиною.

Цікаві факти із життя 

  • Запис про народження Миколи Гоголя позначено хрестом в метричній книзі Спасо-Преображенської церкви у Великих Сорочинцях.

  • Під час вагітності мати пообіцяла: якщо народиться син, назвати його Миколою – на честь святого. За словами сестри письменника Ольги, її брат "любив згадувати про те, чому його назвали Миколою".

  • При народженні отримав прізвище Яновський. До 12 років хлопчик носив подвійне прізвище Гоголь-Яновський. Відкинув же прізвище Яновський тому, що вважав його "вигаданим поляками".

  • Батько письменника, Василь Опанасович, мав славу поета, письменника і драматурга: він володів домашнім театром свого приятеля Трощинського, виступав на підмостках як актор, писав комедійні п'єси, засновані на українських народних баладах і переказах. Все це сприяло розвитку мистецьких та інтелектуальних інтересів майбутнього письменника.

  • Мати письменника Марія Іванівна вийшла заміж за майже вдвічі старшого Василя Гоголя-Яновського. На той момент їй було 14 років. Вона була набожною людиною. Літератори вважають, що саме тому Микола Гоголь став віруючим та наділяв свою творчість фантастикою та містицизмом.

  • Згідно з сімейними переказами, майбутній класик походив із старовинного козацького роду і був нащадком Остапа Гоголя – гетьмана Правобережного Війська Запорозького Речі Посполитої.

  • Коли майбутній великий письменник навчався в школі, його твори, за оцінками вчителів, були досить посередніми, він був слабкий у мовах, а добре встигав тільки в російській словесності та  малюванні.

 

  • Письменник обожнював мініатюрні видання. Не люблячи і не знаючи математики, він виписав математичну енциклопедію лише тому, що її було видана у форматі 10,5 × 7,5 см.

  • Гоголь відчував пристрасть до рукоділля. В’язав на спицях шарфи, кроїв сестрам сукні, ткав пояси, до літа шив собі шийні хустки.

  • Гоголь любив готувати і пригощати друзів варениками та галушками. Один із улюблених його напоїв – козяче молоко, яке він варив особливим способом, додаючи ром. Це куховарство він називав гоголем-моголем і часто, сміючись, говорив: "Гоголь любить гоголь-моголь!"

  • У кишенях Гоголя завжди лежали солодощі. Живучи в готелі, він ніколи не дозволяв прислузі відносити поданий до чаю цукор, збирав його, ховав, а потім гриз шматки за роботою або розмовою.

  • Гоголь часто, коли писав, катав кульки із білого хліба. Друзям він говорив, що це допомагає йому у вирішенні найскладніших завдань.

  • Він був дуже сором’язливий. Як тільки в компанії з’являвся незнайомець, Гоголь зникав із кімнати.

  • Миколі Гоголю не подобався його ніс, хоча він і присвятив цій частині тіла окремий твір. Цікаво, що на всіх портретах письменника його ніс виглядає по-різному - вважається, що так художники мали намір заплутати майбутніх дослідників життя Гоголя.

  • ​​Микола Васильович пристрасно захоплювався всім, що потрапляло в поле його зору. Історія рідної України була для нього одним з улюблених досліджень і захоплень. Саме ці дослідження підштовхнули його до написання епічної повісті про Тарас Бульбу. Вона була вперше опублікована в збірці "Миргород" в 1835 році, один примірник  журналу Гоголь особисто вручив в руки панові Уварову – міністру народної освіти, для того, щоб той підніс його імператору Миколі I.

  • Гоголь писав свої твори переважно стоячи. Спав — лише сидячи. Зріст Миколи Васильовича був 160 см.

  • Повість "Вій" – письменник називав народним переказом (розповідь він чув і записав, не змінивши в ньому жодного слова), тоді як жоден з літературознавців, істориків, фольклористів жодного разу ніде не змогли знайти жодних згадок (усних чи письмових), хоча б віддалено нагадували сюжет "Вія". Дослідники кажуть, що, можливо, ім'я "Вій" вийшло в результаті з’єднання імені господаря пекла "Нія" (божества української міфології) та слова "вія", що в перекладі з української означає "віко".

  • Письменник ходив вулицями та алеями зазвичай з лівого боку, тому постійно стикався з перехожими.

  • У творчості Миколи Васильовича немає інтимної лірики, немає й згадок про кохання у листах чи спогадах друзів. Однак історія зберегла жінок, які так чи інакше торкнулися серця великого класика.

  • Олександра Смирнова-Россет, земний ангел-охоронець Гоголя, з якою він познайомився у 1831 році. Їх дружба тривала багато років. Гоголь написав Олександрі близько вісімдесяти листів, кожен рядок яких випромінював чемність, повагу та захоплення цією жінкою. Олександра, як і Микола обидва були родом з України, що часто було предметом їхнього суму за Батьківщиною. З нею він ділився творчими планами, їй надсилав рукописи майбутніх творів. У найважчих життєвих ситуаціях ця жінка допомагала письменнику як грошима, так й протекцією, використовуючи своє становище у суспільстві.

  • Ганна Вільєгорська, стала предметом особливих турбот Миколи Гоголя. Він захоплювався ніжною красою та гострим розумом Ганни. Це єдина жінка, після знайомства з якою, у письменника з'явилися думки про одруження. У 1850 році після смерті свого доброго друга Йосипа Вільєгорського письменник зробив пропозицію через посередників Ганні Вільєгорській. але отримав відмову.

  • В останні роки життя Гоголь зблизився зі своєю двоюрідною сестрою Марією Синельниковою. Одного разу на згадку він залишив їй пасмо свого волосся. Після смерті письменника, Марія виготовила жалобне кільце, в якому зберігалося це пасмо.

  • Гоголь дуже боявся грози. За словами сучасників, негода погано діяла на його слабкі нерви.

  • У Гоголя було багато фобій: він боявся знепритомніти і бути похованим живцем. Тому Микола Гоголь міг частину ночі проводити на дивані, не лягаючи на ліжко.

  • Письменник у своєму заповіті за сім років до смерті попереджав, щоб його тіло поховали лише у разі очевидних ознак розкладання тіла. Це стало причиною численних містичних припущень, ніби насправді письменника поховали у стані летаргічного сну. Але згідно із збереженими документами НКВС це не так. При перепохованні Гоголя, в 1931 році, у його труні було виявлено скелет з повернутим набік черепом. За спогадами сучасників Гоголя, до смерті письменник ставився спокійно, ніби був готовий до неї. Серед причин, що призвели до його передчасної смерті у віці майже 43 років, крім інших причин називають добровільне позбавлення себе їжі.

  • Сучасні фахівці в галузі психіатрії проаналізували тисячі документів і прийшли до абсолютно певного висновку про те, що ніякого психічного розладу у Гоголя не було. Можливо, він страждав на депресію, і якби до нього було застосовано правильне лікування, великий письменник прожив би набагато довше

Галерея світлин 

Марія Іванівна, мати М. В. Гоголя
Василь Опанасович, батько М. В. Гоголя
Метричний запис М. В. Гоголя
Гоголь "ВІй" 1935р.
М. Гоголь "Миргород" 1935 р.
Малюнки Гоголя до творів
О. Венеціанов. Портрет М. В. Гоголя. 1834 р.
Портрет Олександри Йосипівни Смирнової-Россет
Портрет Анни Михайлівни Вільєгорської
Портрет Марії Миколаївни Синельникової
Золота каблучка з  волоссям М. Гоголя

Письменники про М. В. Гоголя

До Гоголя

Все Гоголя про Гоголя питаю -

Який він був? І в чому таїна,

Що сам собі усе про нього втаюю

Вночі він ближче, гірше – завидна.

Всі таємниці вдень скресають льодом.

Стаєш нікчемним, згірш усіх нікчем,

Люблю його останнім перельотом

І небо замикаю тим ключем.

Душа летить із вирію за Гоголем,

В гніздо пречистих і скорботних рук.

Душа моя відчайно незагоєна,

Їй дише вслід морозом Басаврюк.

А в небі тихо. І немає стелі.

І тільки видно, як віддалеки

Він хмарою химерною шинелі

Нам зігріває різдвяні зірки.

І тільки тужно, бо недоступитись,

І тільки журно, бо нема й нема.

До неба встати. З неба зір напитись.

Душа живе ще, хоч у смерть німа.

Іван Драч

"Танець Гоголя в Римі")

Ах, то був танець! Чуєте ви - танець,

Той крик душі, гіркіший за полин!..

Він танцював у Римі, мов поганець,

Статечних предків непокірний син.

Кришився кремінь і вгиналась брила,

Гарячим приском бризкало з-під ніг.

Либонь, козацька кров заговорила -

І він себе вже стримати не міг.

На це ж не треба дозволу, ні права -

Сюди жандармська не сягне рука...

Ззирались люди: що то за проява

В "святому місті" чеше гопака?

Він їх не бачив в гордому розгоні -

Такого їм не звідати повік!..

І тільки гучно ляскали долоні

На подив панства, бевзів і калік.

Отак пройтись, а там хоч на катуші,

В огонь, у пекло - чи не все одно?

Хай знає Рим, що ми не мертві душі,

Що ми без волі зниділи б давно!

Дмитро Павличко

Вислови про митця

istockphoto-185072532-612x612_edited.png

"Перед Гоголем слід благоговіти, як перед людиною, обдарованою найглибшим розумом і найніжнішою любов'ю до людей!" . Тарас Шевченко

"Гоголь хоч і митець чужої мови, але по духу й природі рідний нам, його навіть невмирущі типи з "Мертвих душ" - це зразки з наших панів, а не з кацапських. Відомо, наприклад, що Плюшкін і Іудушка Щедріна - це люди з одного поля; отже, Плюшкін зовсім наш, а Іудушка - з кацапського краю. Що не кажіть, а Гоголь душею і натурою наш. Через це слід би нам його шанувати". Панас Мирний

Чому Гоголь – український письменник?

гог.jfif

Бажаєш дізнатися

bottom of page